Yönetim Şekilleri Teknokrasi ve Teokrasi

• Oyun

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Yönetim Şekilleri Teknokrasi ve Teokrasi

Arkadaslar yönetim şekillerinden bu ikisinin avantajlarını anlayamadım bana artısı ne olacak
      Teknokraside vasıfsız işçilerin üretkenliği yüzde 20 yazıyor bu ne demek?

Teokrasinin nasıl bir avantajı var her şehire tapınak kurmam şart mı?

Kısaca bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler..
    • Normal 1 işçi 1 e 1 oranında etki sağlar vasıfsız işçi ise 3 e 1 oranında teknokraside bu oranı %20 arttırıyor vasıfsız işçi ne dersende kampında mesela en fazla 500 işçi çalıştırabiliyorsun diyelim eğer Ekonomideki yardımcı eller araştırmasını yaptıysan kampında max çalıştırdığı işçinin %50 fazlsını çalıştırabiliyorsun yani 500 yerine 750 çalıştırabilirsin ama bu ekstra 250 isçi vasıfsız işçidir 1 e 1 değil 3e 1 verir zaten kamptaki işçi çalıştırma barı vasıfsızlar için kırmızı gözükür.Biraz karışık oldu umarım anlatabilmişimdir.

Teokraside tapınaklardaki mucizenin %20 sini azaltır diğerlerinden yararlanman içinde tapınak şarttır.

• Her yönetim şeklini kıyaslamak gerekirse nasıl bir strateji istiyorsan onu seçmelisin.

İkakrasi, nötr strateji için uygun olur.

Aristokrasi, inşaata ağırlık veren strateji için uygun olur. Ayrıca casuslanmaya karşı %20 koruma sağlıyor. Dezavantajı olan başkent hariç her şehrinde %3 yolsuzluğa gelince, yolsuzluk vali konağı tarafından önlenen bir şey olduğundan ve zaten yönetim şekli inşa süresini %20 azalttığından bu yönetim şeklini üretimin hızlıysa seçmelisin.

Demokrasi, savaşa az önem veren strateji için uygun olur. Avantajlarına bakacak olursak tüm şehirlerde +75 memnuniyet ve yapacağın her kültürel antlaşmayı saat başı araştırma puanı üretimine ekstra olarak yansıtmak. 1. avantaj tavernadaki üzüm tüketiminde azalma sağlar, halk mutlu olunca vatandaş sayısı ve altın üretimi artar (tabi şehir kontenjanı dolmadıysa). 2. avantaj kültürel antlaşma bulmana bağlı ve daha fazla faydalanabilmek için müzeyi geliştirmen gerekecek. Bunlar sıkıntı değil diyorsan araştırmada hız kazanırsın. Dezavantajlarına bakacak olursak casuslanmada %20 artış ve kışla üretimde %5 yavaşlama. Zaten savaşa az önem veriyorsan seçilecek bir yönetim şekli ama istihbarat merkezi ve kışla bina seviyelerini yükselterek açığı kapatabilirsin.

Diktatörlük, savaşa önem veren strateji için uygun olur. Kışla ve donanmanın hem bakım masraflarını %2 azaltıyor, hem de üretim hızını %2 arttırıyor. Daha çabuk savunma yaparken altın konusunda da biraz rahatlarsın. Ayrıca 2 adet ekstra kargo gemisi veriyor, yağmada daha fazla malzeme almanı sağlar. Dezavantajı olan tüm şehirlerde -75 memnuniyet ise tavernada üzüme, müzede antlaşma bulmana bağlı olarak yok edilebilir bir sorun.

Nomokrasi, şehir kurma işine önem veren strateji için uygun olur. Avantajları tüm şehirlerde yolsuzluğu %5 azaltmak (vali konağının yükü hafifler) ve casuslanmaya karşı %20 koruma. Dezavantajları ise kışla/donanma üretimde %5 yavaşlama ve limanlarında yüklemede %50 yavaşlama. Kışla, tersane ve ticaret limanının bina seviyelerini yükseltmede sorun yaşamam diyorsan seçmelisin yani.

Oligarşi, ticarete önem veren strateji için uygun olur. Avantajları ticaret merkezlerinin menzilinde +5 artış, kargo gemilerinin hızında %10 artış ve 2 adet ekstra kargo gemisi (Daha fazla teklife daha hızlı varıp daha fazla alabilme imkanı kısacası). Ayrıca donanmanın bakım masrafında %2 azalma sağlıyor (Altın açısından da ticarette rahat olursun). Ama dezavantajları bina inşasında %20 yavaşlama ve tüm şehirlerde %3 yolsuzluk (Vali konağı ve sarayın açığı kapatması daha zor olur).

Teknokrasi, araştırmaya önem veren strateji için uygun olur. Avantajları %5 ekstra araştırma puanı (daha hızlı araştırma yaparsın) ve vasıfsız işçinin üretkenliğinde %20 artış (kristal madeni için düşünürsek daha çabuk deney yapmana ve daha da hızlı araştırma yapmana imkan sağlar). Tek dezavantajı bilim adamlarının yaptığı altın masrafında %1 artış, senin altın miktarına çok fazla etki etmiyorsa seçmelisin.

Teokrasi, mucize işlerine önem veren strateji için uygun olur. Avantajları ada tapınağını sıradaki mucize için bekleme süresinde %20 azalma (daha seri mucize yapmanı sağlar),din değişim oranına bağlı olarak tapınak kurduğun şehirde max. +150 memnuniyet (tavernadaki üzüm tüketiminde azalma sağlar, halk mutlu olunca vatandaş sayısı ve altın üretimi artar (şehir kontenjanı dolmadıysa)),rahip başına +1 altın kazanma (Ekonomin için iyi bir şey tabi). Dezavantajları ise araştırma puan üretiminde %5 azalma (akademinin seviyesini arttırmana ve daha fazla bilim adamı çalıştırmana göre yok edilebilir bir sorun) ve tapınaksız şehirlerde -20 memnuniyet (bu sorunu tapınak kurup ortadan kaldırman mümkün veya taverna/müzeye ağırlık vererek ortadan kaldırman mümkün.)

"Hayattaki en önemli şey post kasmak değildir.
      Bunu yapabilen bir ekibe sahip olmaktır."
      Nöbetçi Team

@FlemaN:Audi iyi post kasıyorsun dostum yörükte sana bakıp ders alsın :)
      @Exia:helal olsun tebrikler :)
    • Hawk wrote:

Cevabınız için teşekkürler hocam.Peki hangi yönetim biçimiyle oynamamı önerirsiniz savaş sunucusunda oynuyorum speed servarda.oyunda yeniyim çabuk gelişebilmem için?

Savaş sunucus ise Teknokrasi mantıklı olabilir orası 3 katı daha fazla veriyor vasıfsız işçide 1e 1 oranında verir diye tahmin ediyorum eğer öyleyse Teknokrasi iyi bir seçim olucaktır tabi bunu seçince vasıfsız işçileride çalıştırman gerekiyor hızlı bir gelişim istiyorsan mantıklı olur.

• TrTunahan wrote:

Savaş sunucusunun ne anlama geldiğini tam bilmiyorum fakat bu oyun teokrasi ile oynanıyor, en azından ben öyle düşünüyorum.
      Savaş sunucusu belirli özellikleri olan özel bir server dır yol süreleri inşa süreleri birlik üretim süreleri daha kısadır vs gibi ayrıca 3x daha fazla kaynak gelir gelelim diğer dediğine yönetim şeklide senin stratejine bağlıdır ne lazımsa hangi yönetim şekli uygunsa onu kullanırsın bende genelde Aristokrasi kullanırım bina süreli -%20 cooldown verdiği için ama yeri geliyor Teknokrasi kullanıyorum kaynağım bittiği zaman full kaynak kasımı için yani "bu oyun teokrasi ile oynanıyor" doğru bir cümle değil tamamen kişinin stratejisine bağlıdır.

• MasterChief wrote:

TrTunahan wrote:

Savaş sunucusunun ne anlama geldiğini tam bilmiyorum fakat bu oyun teokrasi ile oynanıyor, en azından ben öyle düşünüyorum.
      Savaş sunucusu belirli özellikleri olan özel bir server dır yol süreleri inşa süreleri birlik üretim süreleri daha kısadır vs gibi ayrıca 3x daha fazla kaynak gelir gelelim diğer dediğine yönetim şeklide senin stratejine bağlıdır ne lazımsa hangi yönetim şekli uygunsa onu kullanırsın bende genelde Aristokrasi kullanırım bina süreli -%20 cooldown verdiği için ama yeri geliyor Teknokrasi kullanıyorum kaynağım bittiği zaman full kaynak kasımı için yani "bu oyun teokrasi ile oynanıyor" doğru bir cümle değil tamamen kişinin stratejisine bağlıdır.
      Cevabım tabiki öznel fakat Teokrasi aktif bir sunucuda tercih edilen bir yönetim şekli, benim de mantığıma yatan. Sürekli savaş halindeyiz ve sürekli mucize kullanmamız gerekiyor, özellikle örs. Eğer uzak diyarlarda isen veya savaş yapmayan biriysen dediğin doğru, ben bu oyunun savaş oyunu olduğunu baz alarak öyle söyledim.

Edit: Bi de her şehrimde tapınak olduğu için 2k dan fazla altın geliyor rahiplerden, + mutluluk falan. Tapınaksız oynayan varsa bilemicem

The post was edited 1 time, last by TrTunahan ().