Savaş Taktikleri

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Savaş Taktikleri

Merhaba Arkadaşlar. Ben 7 sene kadar önce Epsilonda oynamıştım 130k puanlara kadar. bir de şimdi tekrar başladım oyuna. Ama çok değişmiş. zaten 8 sene öncesinde de doğru dürüst bir savaş yapmamıştım. Şimdi savaştan savaşa koşmak istiyorum :D Ancak savaş taktiği adına hiçbir bilgim yok.
      Doldur Boşalt diye bir taktik duydum ama nasıl yapılır bilmiyorum. Mesela okçu ve tüfekçi cephane 3 diyor. ozaman 3 raundda bir mi değiştireceğiz birimleri? bir de orduyu yollayıp hemen ardından yollasak bile bir sonraki raund savaşa giriyorlar bunu dezavantajı olmaz mı 1 raund olsa da; bu yüzden bir kısmını orduyla yolla diyen oldu öyle de onları cephaneleri bitince çekemeyeceğiz. birisi de doldur boşalt yapman için 700-800 hoplitin olması gerekir dedi ; bunu neden söyledi? cephane sayısı/raundla alakalı değil mi bu taktik?
      bir diğer taktik olarak da karşıda balon varsa topçularla mancınıkların balona dayanıklılığı şahmerdandan daha az olduğu için gyrokopterle balonlar kesilene kadar savaşa şahmerdan yollamak. yollayınca topçu çekilip şahmerdan alıyormuş yerini. e peki direk sokarsak savaşa yüksek lvl suru nasıl şahmerdanla yıkacağız?
      Bu taktiklerin doğrusunu ve başka taktik tavsiye ve anlatımlarınızı bekliyorum. özellikle İkariam'ın pîri ve savaş ustalarından :)
      Keyifli Forumlar...

.
      PAN

ViP İTTİFAKI
    • Savaş raporunda, detaylı savaş raporuna girdiğinde cephaneli birimlerin yanında can barına ilaveten bir de cephane barı gözükür. Oradaki cephane barı o birimin % olarak ne kadar cephanesi kaldığını belirtir. Ve cephane %0 olduğunda doğal olarak cephanesi bitmiş demektir ve o birim savaştan çıkarak rezerve girer. Savaşlarda cephaneli biriminin olmaması büyük dezavantaj getirir.

Doldur-boşalta gelince. Savaşta cephaneli birimlerin cephanesi bittiğinde o birimleri savaştan çekip, tekrar savaşa yolladığın takdirde, savaştan çıkıp tekrar savaşa giren bu birimlerin cephanesi yenilenmiş olur. Doldur-boşalt dedikleri budur. Ancak eğer saldıran taraf isen ve cephaneli birimleri diğer tüm birimlerle beraber attıysan, cephaneli birimleri ayrıca çekip diğer birimler savaşta kalsın diyemezsin. Aynı aksiyonda atılan birimler ayrı ayrı çekilemez, hepsini birden geri çekilir. Bu sebeple cephaneli birimleri ayrı bir şekilde savaşa yollamak gerektiğini söylemişler. Ve senin belirttiğin gibi ilk roundda göndereceğin birimlerin içinde cephaneli birim olmazsa o round avantajsız olursun, daha fazla kayıp verirsin. O nedenle örnek verecek olursam savaş alanı büyüklüğü dolayısıyla 1 turda 70 sülfür tüfekçinin savaşa girebildiği bir durum düşünelim. Burada elinde 210 tüfekçi olursa, ilk göndereceğin birliklerle beraber 1. part olarak 70 tüfekçi gönderirsin. Bu 70 tüfekçinin cephanesi biteceği turda girecek şekilde 2. part 70 tüfekçiyi savaşa sokarsın. Daha sonra bu 2. partın cephanesi bittiğinde bu 2.partı savaştan çekip, kalan 3. part 70 tüfekçiyi savaşa sokarsın. Sonrasında savaş sona erene kadar 2. ve 3. part tüfekçileri değişimli olarak doldur boşalt yaparsın.

Tabi burada doldur-boşalt taktiği gibi uygulayabileceğin farklı farklı taktikler mevcut. Lakin şu taktiği uygula, bu şekilde savaş, şöyle yap, böyle yap gibi söylemler anlamsız olacaktır. Çünkü yapacağın savaşlar karşıdaki oyuncunun sahip olduğu asker sayısına, asker tiplerine ve ön/orta/arka saf sayılarına göre, savaş alanının büyüklüğüne, savaşın kendi şehrinde mi rakip şehirde mi olduğuna göre, savaşın ne kadar sürebileceğine, örs durumuna, mucit durumuna, garnizon limitine göre vs vs vs farklılık gösterecektir. *Bu sebeple hangi durumlarda ne yapman gerektiğini en iyi tecrübe ederek öğrenebilirsin.

Oyun deneyimin sırasında karşılaştığın, merak ettiğin konuları cevaplamada herkes yardımcı olacaktır. Şu aşamada şu taktiği uygula demek biraz yetersiz oalcaktır.

İyi oyunlar...
    • şimdi şöyle anlatayım
      saldıracağın oyumcunum şehrinde balon olduğunu varsayarsak burada iki şeye dikat etmelisin oyuncu aktifmi inaktifmi
      eğer inaktifse sorun yok
      savaşı uzatmak adına için içeriye 30 şahmerdan 60 gryo 45 balon 350 hoplit 240 kılıç 84 tüfek 30 aşcı 10 doktor ile girersin
      bu sırada senin hoplitlerinin bir kısmı sura takılacak
      her 30 dakikada bir üsteki birimleri savaş alanına sokmak durumundasın
      savaş başladıktan 30 dakika sonra ilk grubu geri çekiceksin ikinci grubu yollarla cephanelileri ayrı aksiyonlarla yollamalısın doldur boşalt için
      ama dediğim gibi 30 dakikada bir takviye yapmalısın ortalama olarak değişebilir tabi şartlara göre
      bu süreç balonları kesene kadar devam edecek
      balon bittikten sonra sahmerdanı kenara alıp topçu ile devam edebilrisin
    • ustad27 wrote:

Bazı savaşlarda ön safta hoplit, bazılarında ise buhar devi kullanılıyor. Bunun nedeni nedir peki ?
      Buhar devlerinin üretim ve bakım maliyetleri yüksek, basım süreleri uzundur. Savaşlarda buhar devleri yüksek zırh ve canları sayesinde başlarda çok az kayıp verirler, ancak savaş uzadıkça devler yorulur ve fazla kayıp vermeye başlarlar. Bir nevi hoplit gibi olurlar. Bu sebeple kısa sürecek savaşlarda dev, uzun sürecek savaşlarda hoplit kullanılır. Tabi tekrar belirtmek gerekirse bu yine savaşın durumuna ve birliklerin dağılımına göre değişiklik gösterebilir.
    • Aklıma gelmişken savaşlarda az kayıp vereyim, çok saldırı puanı kasayım gibi bir düşünceniz varsa bunun için en uygun taktik; bir ittifak arkadaşınızı gaza getirip önden rakip üzerine gönderip, rakibe yeterli hasar verildikten ve rakibin cephaneleri iyice azaldıktan sonra sizin savaşa dahil olup kalan askerleri temizlemenizdir.. :)
    • Ön safın 3 slotunu devle dolu tutmak işine yarayabilir, safı hoplitler oluşturur devlere 2-3 slot ayırıp slotlar hoplitlerle tekrar dolunca sürekli yeni devlerle güncellersen dayanıklıkları azalmadan devler öleceğinden ve yerine taze devler geçeceğinden maksimum verime daha çok yaklaşırsın. Aksiyonda sıkıntıya düşmemek için devleri cephaneli birliklerle gönderebilirsin, cephane bittiğinde devler de bitecektir kalanlar da slotu dolduramadığı için rezerv olacaktır.
      Bir savaşta ana savaşın sürdüğü şehre bütün askerlerini göndermeyip ufak düzenli bi birlik tutarsan kenarda rakibin doldur boşalt için kullandığı şehre gidip olan cephanelileri temizleyip işgale alırsan farklı adadaysa limanı alırsan çektiği cephaneli birlikler dağılacaktır bu da hiç olmasa 4 raund rahatlatır seni
      :spamm:
    • İlk bir kaç kişi okudum güzel anlatmışlar ama ben net birşey diyim savaş tek girersen her şekilde yenilirsin asker yetmez üzümün biter altın biter bunlar akılıma gelenler :) savaşlar hiç bir zaman tek tek olmaz mutlaka ittifak savaş döner bilen bilir :) bunun anlamı da şu dur eğer sen herşeyin full değilse mutlaka destekçi olursun örk
      5 şehrin örs olacak mucit full olacak online yüksek olacak ozaman savaşabilirsin öbür türlü hep lojistik mantıklıdır :) savaşlarda duhar devi işe yaramaz çünkü ittifak savaş olursa hop önce girer hop basacan orta tüfek yanlar kılıç arka top bunlar şart diğerlerine hiç bakma bile çöp çünkü :) gry balon standart zaten :)
      Gülümüz Vatan Bayrağımız KANDIR
      Emekli K-O-R Generali SERSER
      Mehmet Oğuzhan
    • @arkmada eyvallah hocam.
      @WhiteGh0st eyvallah üstad. İnciler dökülüyor sizden de maşallah :) Hiç duymamıştım bu taktikleri. :thumbup: @serser hocam doğru diyorsun da ama işte ittifakta farklı gruplaşmalar olunca ve ben savaşa adam yolladığımda -lojistik gibi- hep yetişmez geri çek dendikten sonra sen savaşlara katılmıyorsun deyince insanın tepesi atıyor. İttifak gibi ittfak olması gerekiyor senin dediğin için de. Valla içimi döktüm ayaküstü :D
      @Turp ooh kafa rahat KKK4
      @Amarendra mermer adam rodos 3 şehrim var KKK1
      Çok teşekkürler herkese. Kılıççılarınızın kılıcı keskin olsun :düello: Kılıççılarda çok sempatik geliyo bana. Bol bol kanat basıcam :D

.
      PAN

ViP İTTİFAKI
    • SERDAR ALP wrote:

Kılıççılarda çok sempatik geliyo bana. Bol bol kanat basıcam :D
      Evet bunun üzerinde çok durmamışız. Kılıç basımı çok çok önemli. Diğer birimler bazı durumlar da çok az kayıp verebiliyor ya da hiç kayıp vermeyebiliyor. Ancak kılıç ın bir alternatifi yok. Her savaşta fix kayıp veriyor bu birimler(karşıda da kılıç olursa tabi). Zaten uzun savaşlarda savaşın kaderini belirleyen en önemli birimlerin başında da kılıçlar geliyor. Her zaman sayılarını yüksek tutmakta fayda var.
    • Amarendra wrote:

SERDAR ALP wrote:

Kılıççılarda çok sempatik geliyo bana. Bol bol kanat basıcam :D
      Evet bunun üzerinde çok durmamışız. Kılıç basımı çok çok önemli. Diğer birimler bazı durumlar da çok az kayıp verebiliyor ya da hiç kayıp vermeyebiliyor. Ancak kılıç ın bir alternatifi yok. Her savaşta fix kayıp veriyor bu birimler(karşıda da kılıç olursa tabi). Zaten uzun savaşlarda savaşın kaderini belirleyen en önemli birimlerin başında da kılıçlar geliyor. Her zaman sayılarını yüksek tutmakta fayda var.
      Aynen hocam, haklısınız. mesela takriben hoplitten 120 fazla falan tutsak uygun mudur? gerçi belli sayı verilemz benim basacağım şimdilik 240 hoplit 270 kılıç mesela.
      bir arkadaş vardı omegada 500 hoplite 800 kılıççı basardı fix o düzenle savaşırdı

.
      PAN

ViP İTTİFAKI