Sultan Vahdettin Hain Midir ?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Sultan Vahdettin Hain Midir ?

Konuyu açıyorum.
      Sorumuz Sultan Mehmed Vahdettin vatan haini midir ?

Bence ;
      Bence değildir. Kendisi Atatürk ile çoğu kez görüşmüş, gizliden gizliye milli mücadeleyi desteklemiştir. Atatürk'ün Samsuna çıkarken bindiği vapuru, masraflarını tamamı ile kendi hazinesi ve özel mülkünden ödemiştir. İtilaf devletleri durumu anlamasın diye biz göndermedik haberimiz yok demiştir.
      Ayrıca ülkeden sürgün edilirken isteseydi bütün topkapı hazinesini de alabilirdi. Ancak o bu hazineyi millete bırakmıştır. Sürgün olduğunda da çok büyük yokluklar çekmiş ve öldüğünde fakirlikten alamadığı ilaç reçeteleri yastığının altından çıkmıştır.
      Tarihte 3 büyük hatam oldu diyen Sultan Vahdettin şunları söylemiştir :
      Saltanat makamını kabul etmemeliydim. Hıyanetleri ortaya çıkartan Mütareke hükümetlerine güvenmemeli, geleceğimi onlara bağlamamalıydım. Milletin Kemal'e biat edemeyeceğine hükmetmemeliydim.
      Sultan Vahdettin, Damat Ferit Paşa'ya güvenmiştir. Bu da onun zaaflarından birisidir. Kendisi vatan hainliğinin aksine vatanı ve milleti için ülkesini dahi terk etmiştir.
      Sizlerinde görüşlerini almak istiyorum.
      iyi forumlar..
    • Roan'ın dediğine katılıyorum.

Onun da dediği gibi, kendisi Mustafa Kemal Paşa (Anlaşıldı ne dediğim) ile çok görüşmüştü. Fakat Mustafa Kemal Paşa daha Hamza'dayken İngilizlerin tepkisini çekmiş, dolayısıyla İngilizler Padişah'ı zorlayarak Mustafa Kemal'in İstanbul'a dönmesini talep ettirmiştir. Bu gidişle Mustafa Kemal istifa etmek durumunda kalır.

Hain olduğunun söylenmesinin tek sebebi; konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır.
      Gerçekte hepimiz, bütün canlılar birer tanrıyız. Sorun şu ki biz tanrıların gücünü kullanmayı bilmiyoruz.
    • Son Padişahin Içine Akittiği Gözyaşlari

Son padişah da sevindi halkın zaferine ,yürekten söyledi kurtuluş
      marşlarını,paşasının zaferini kutlarken gözlerinin en deriniyle
      güldü.Ama bir kurban gerekiyordu,şanlı kurtuluşun gölgesinde eriyecek
      bir kurban.

Öyle bir kurban ki kurban olduğu bile
      hissedilmeyecek,ödediği bedel fark edilmeyecek bir kurban.Yüreğinde altı
      yüz yıllık ihtişamın kırıntıları,damarlarında asil soyunun çırpınışları,kalbi saltanat kadar yorgun,içi kırık taçsız bir padişah gerekliydi.

Vahidettin Han,nemli gözlerini Boğazdaki kendisini bekleyen İngiliz
      zırhlısına çevirdi.Demek nasipte bu varmış.Demek saltanatın bedeli ahir
      ömründe vatansız kalmakmış.Bu millete sayısız vatan toprağını fetihlerle
      hediye eden dedelerinin kısmetsiz torunu şu acaip dünyada topraksız
      kalacakmış.

Son padişah ayrılırken İstanbuldan Süleymaniye'nin gözleri yaşlı:

--Üzülme Sultanım! diyordu,insanlar anlamasa da halinizden,yanlış
      anlaşılmak olsa da kaderinizde,bütün doğrular yanlış,yanlışlar doğru
      diye dillendirilse,adınız kara bir damgayla damgalansa,tarih
      vefasızlığının en büyüğüne şahit olsa da...Bizler varız burda,bizler ki
      Osmanoğlunun başta İstanbul olmak üzere yedi kıtaya saçtığı miraslar...

Ne yazık ki şanlı bir tarihin,şanlı mirasçısının,şanlı bir saltanatın
      son padişahının nasibine ne sallanan bir el,ne de dalgalanan bir mendil
      vardı.Kocaman yüreğinde kocaman bir boşlukla giderken içindeki inkirası
      sözlere dökmedi.Vatanın milletin kurtuluşu adına bir bedel ödemek
      gerekti,bedel ödenmişti.Gerisi beyhudeydi.

(Saltanatın Yürek Sızısı adlı kitaptan alınmıştır...)

Düşünceme gelince;

Hain olan bir padişah tahtı bırakıp gitmezdi, o tahta oturur ittilaf devletlerin güdümüne girerdi ki buda devlete ve millete yapılmış en büyük hainlik olurdu. İmzalanan anlaşmalar, Osmanlının elini kolunu bağlamıştı ve aya kalkması önlemiştir. Biz Türkler esareti seven bir millet değiliz ( biz Türkler 16 kez devleti yıkılmış 17.kez devlet kurmuş bir milletiz.) o yüzden yeni bir arayış içinde olan bir milletiz ve tek kurtuluşun yeni bir devlet kurmanın gerekliliği ortaya çıkmıştır ve günümüz Türkiye Cumhuriyetini kurulmuştur.

Bir devlet kurulmuştur ve yeni bir düzen oluşturulması, eski devlet (osmanlı) anlayışının kalkması gerekli görülmüş ve cumhuriyetin halka kabul ettirilmesi için osmanlının zihniyetinin ortadan kalması istendiği için şuan son osmanlı padişahına hain damgasını vurmak isteyen zihniyet ortaya çıkmıştır.

Türk Tarih Kurmunun bununla ilgili bir belgeseli mevcuttur. Kendi sistesinde mevcut videolar erişim engeli bulunan siteden yüklendiğinden açılmıyor o yüzden aşağıdaki linkden de izleyebilirisiniz.

tıklayınız.
      Sherlock Holmes
      "Komşusu tokken yatan Züğürt değildir"
    • 10. sınıf yani lise 2 tarih öğretmenimiz bize şunu söyledi:

Vahdettin, hain değildi. Mustafa Kemal'e milli mücadele de çok yardımcı olmuş, ülkesi için malını, mülkünü, tahtını bırakmış ve gitmiştir. Atatürk'ün Vahdettin'i göndermesi onun hain olduğu için değildir. Cumhuriyet ve tam bağımsız bir ülke kurmak isteyen Mustafa Kemal ve arkadaşları ileride meclis üzerinde olan bir padişahın ülkeyi ve de uğrunda birçok canın verildiği demokrasi bozması tehditi yüzündendir.
      Yani Atatürk, Vahdettin'i hain olduğu için değil; yeni Türkiye Cumhuriyeti düzenine uygun olmayan padişahlık makamı yüzünden gönderdi.

Keyifli forumlar.

Uçurtmalar rüzgar sayesinde uçmaz, rüzgara karşı durdukları için yükselirler.
    • Saltanat kaldırılıp Vahdettin Han Ülkeden Kovuluyor.
      Sultan Vahdettin Kendi toprağı olan ülkeden gitmek üzere gemiye binerken Gümüş tabakasında bulunun son sigarasını yakıp kendisini getiren Görevli askere dönüyor Gümüş tabakayı uzatarak " Evladım bu milletin malıdır. bunu götür devlet hazinesine kaydet. Eğer bunu yapmazsan ahirette iki elim yakandadır" diyor...

Sultan Vahdettin Hain değil Vatan millet Aşkıyla yanan Yüce bir Padişahtır.

NİZÂM-I ÂLEM İTTİFAKI İÇ İŞLERİ BAKANI !

İ'lâ-yı Kelimetullah için Nizâm-ı Âlem.

• Hain veya değil, ama ne o, ne dedeleri, ne de torunları bu ülkenin sahibi değil.

Biat kültürüne meraklı ne kadar kişi varmış bu ülkede, tek adamın kölesi olmaya ne kadar meraklısınız
    • Vahdettin bence haindir . NEdeni ne gelirsek;

1-Mustafa kemal ve arkadasları adına ölüm fermanı imzalamıstır
      2-Milli mücadeleye karşı tavırlar sergilemiştir
      3-Boğazlıyan kaymakamı kemal beyi işgalci devletlerin isteği doğrultusunda bir fetva çıkarttırıp idam ettirmiştir. daha sonra kemal bey 14 Ekim 1922 de tbmm ce milli şehit ilan edilmiştir
      4- BEnce en önemli madde 11 nisan 1920 de o dönemin şeyhülislamı olan haydarizade ibrahim efendinin imzalamayu reddedip istifa ettiği fetfayı Dürrizade Abdullah Efendi ye de zor la imzalatılıp duyurulmasıdır .bu fetva kesin bir hainliğin göstergesidir .

Fetvada özetle şunlar denmekteydi: Padişah'ın aksi emrine rağmen istilacılara karşı direnişe geçen milliyetçilerin öldürülmeleri caiz olmakla kalmayıp hatta her müslümanın dini görevidir. Bu uğurda ölenler şehit, kalanlar gazi sayılır

Neye inanmak istediğiniz size kalmış .
    • Milli mücadele zamanında Yüzlerce Osmanlı paşası görevlerini bırakıp milli mücadeleye katılmıştır.
      Bunların en önemlilerinden biri Kazım Karabekir'dir. Bizzat padişahın Atatürk'ü yakalama emrine karşı çıkıp onun emri altında bağımsızlık mücadelesi vermiştir.

Şimdi milli mücadeleye kim destek vermiştir? Kim haindir? İdam fetvası çıkaran, İngiliz gemisi ile ülkeden kaçan Vahdettin mi? Yoksa Kazım Karabekir gibi İstanbul'un emirlerinden çıkıp milli mücadeleye destek olanlar mı?

Osmanlı hayranlığı gerçekleri görmeye engel olmamalı hiçbir zaman.

Unutmayınki Vahdettin'i o tarihte gönderen Atatürk değildir. Bunun ispatı ;

Osmanlı Hanedanının yurtdışına gönderilmesi için çıkarılan yasa : 3 Mart 1924

Vahdettin'in İngiliz gemisi ile kaçması : 17 Kasım 1922

Uzak dağ başlarında yanan ateşlerdeydik
      Kentin sokaklarında dalga dalga özgürlük
      Direndik teslim olmadık binlerce kardelendik
      Kaldı çocuk gülüşleri ışığında kavgamız

• Vahdettin'in 16 Kasım 1922'de İstanbul İşgal Orduları Komutanı General Harrington'a yazdığı kısa bir mektup ;

"İstanbul'da hayatımı tehlikede gördüğümden İngiltere devletine sığınır ve bir an önce başka bir yere götürülmemi talep ederim efendim. Müslümanların Halifesi Mehmet Vahdettin."

• Arkadaşlar Osmanlı Padişahların'dan hiç biri hain değildir hepsi'nin içinde Vatan Millet aşkı vardır Tarih kitaplarını daha sağlam bakarsanız ve güvenilir kaynaklardan okursanız bunu görürsünüz Heleki Osmanlının son padişahı AbdulHamit Han 9 evliya gücündedir bunu bir çok Allah dostu söylemiştir. Şuanda insanlarımız Osmanlıyı ve Osmanlı padişahlarını kötü olarak biliyor bunun sebebi ise İngilizlerin zamanında yaptığı büyük oyunlardır Şimdi diyeceksinizki bunları neden söylüyorsunuz eğer siz bazı şeyleri bilmeden ona buna iftira atarsanız OsmanBey'den AbdulHamit Han'a kadar gelmiş geçmiş bütün padişahların haklarına girersiniz ve bu hak kolay birşey değildir bilenleriniz bilir...
    • FlemaN' wrote:

Heleki Osmanlının son padişahı AbdulHamit Han 9 evliya gücündedir bunu bir çok Allah dostu söylemiştir.

"9 evliya gücü" nedir ya? :)
      "Allah dostu" nedir?

Bırakın böyle şeyleri, safsata bunlar. Hain midir bilmem ama Milli Mücadele'ye yararı değil zararı olmuştur, bu açık. Remondis nickli arkadaş açıklamış güzelce.

was here :thumbup:
    • Arkadaşlar Osmanlı Padişahların'dan hiç biri hain değildir hepsi'nin içinde Vatan Millet aşkı vardır Tarih kitaplarını daha sağlam bakarsanız ve güvenilir kaynaklardan okursanız bunu görürsünüz Heleki Osmanlının son padişahı AbdulHamit Han 9 evliya gücündedir bunu bir çok Allah dostu söylemiştir. Şuanda insanlarımız Osmanlıyı ve Osmanlı padişahlarını kötü olarak biliyor bunun sebebi ise İngilizlerin zamanında yaptığı büyük oyunlardır Şimdi diyeceksinizki bunları neden söylüyorsunuz eğer siz bazı şeyleri bilmeden ona buna iftira atarsanız OsmanBey'den AbdulHamit Han'a kadar gelmiş geçmiş bütün padişahların haklarına girersiniz ve bu hak kolay birşey değildir bilenleriniz bilir...
      Sen o tavsiye ettiğin kitapları birdaha oku bence. Abdulhamit son osmanlı padişahı değil 34. osmanlı padişahıdır.

Ülkemizde son yıllarda bir osmanlı hayranlığıdır gidiyor. Tamam geçmişini sevmek kötü birşey değildir ona itirazım yok. Fakat bizim insanlarımızın düşünce yapısını aşağıdaki fotoğraf gayet güzel özetliyor.

• Birisi demişki Evliya Nedir Allah Dostu nedir imanın ile aranı biraz daha sıkı tutman gerek diğer arkadaşda son padişah abdulhamid değil demiş Osmanlı tarihinde son padişah AbdulHamid'dir..
      M.Kemal Atatürk eğer harf inkilabı'nı yapmasa şuanda biz ecdadımızın bize yazdığı yazıları gidip kütühanelerde okuyabiliyor olurduk ve bu konuları daha açıklayıcı bir şekilde bakabilirdik yanlıs anlaşılmasın ben Atatürk'ü kötülemiyorum...
    • Bilen birisi bana "9 evliya gücü" nü ve "Allah dostu" nu tanımlayabilir mi?
      Allah dostu nedir ya :)

Ecdadının hangi kitabını okumak istiyorsun? söyle çevirisini bulalım.
      Eğer bu kadar çok istiyorsan Osmanlıca kursları da var.

was here :thumbup:
    • Birisi demişki Evliya Nedir Allah Dostu nedir imanın ile aranı biraz daha sıkı tutman gerek diğer arkadaşda son padişah abdulhamid değil demiş Osmanlı tarihinde son padişah AbdulHamid'dir..
      M.Kemal Atatürk eğer harf inkilabı'nı yapmasa şuanda biz ecdadımızın bize yazdığı yazıları gidip kütühanelerde okuyabiliyor olurduk ve bu konuları daha açıklayıcı bir şekilde bakabilirdik yanlıs anlaşılmasın ben Atatürk'ü kötülemiyorum...
      Abdulhamit saltanat yılları 1876-1909. Cahilliğin lüzumu yok. Hani çok okumaya merakli gibi görünüyorsunya bu bilgiyide kitaplarda bulabilirdin.

Atatürk harf devrimini yaptı diye senin arapça öğrenmene engel bir durum yok. Kaldıki bütün kaynakların latin alfabesine çevirisi mevcut sen yeterki okumak iste.

''9 evliya gücü'' kelimesini kullanan arkadaşa birşey söyleyeyim. Bu adamın insan üstü gücü olsa önce kendine yapılan ayaklanmayı bastırırdı. Bu kadar cahilce hatta trolleyen yorumları gördükçe üzülüyorum doğrusu.

''İman ile aranı iyi tutma'' tavsiyeni gördüm. Gerçek inanç ile hurafeleri birbirinden ayırmak gerekir.

Konuyu toparlamak gerekirse Osmanlı Devleti geçmişte bu topraklarda kurulan devletler gibi süresi dolmuş, çağın gerisinde kalmış bir ülkeydi.

Atatürk'ün söylediği gibi ;

''Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır''

• Zaten son yıllarda ''Osmanlıca'' terimi almış başını gidiyor.

Arkadaşlar Osmanlıca diye bir dil yoktur.

Osmanlı Devleti'nde yazım dili arapça konuşma dili Türkçe'dir.

• Bende 9 evliya gücünde sözüne sultan vahdettinin kendi sözleriyle bir cevap vereyim ozaman gülünç duruma düşmeyin lütfen,

Tahta çıkışından kısa bir süre sonra şöyle dediği anlatılır:

"Ben bu makam için hazırlanmadım. Çocukluğumdan beri vücutça rahatsız olduğumdan layikiyle tahsil edemedim. Yaşım kemale erdi, dünyada bir emelim kalmadı. Biraderle hangimizin evvel gideceğimiz malum olmadığından bu makamı bekleyişte değildim. Fakat takdiri ilahi böyle teveccüh etti, bu ağır vazifeyi deruhde eyledim. Şaşmış bir haldeyim, bana dua ediniz.