Oyun kuralları ve denetim sistemi

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Oyun kuralları ve denetim sistemi

Merhaba arkadaşlar

Takip eden bilir, ticket sisteminde COMA@'FastFooD' bey'in azarını yedikten ve kuralların keyfe keder uygulandığını gördükten sonra bu oyunda denetim mekanizmasının nasıl yürüdüğünü araştırmaya dönük forumda bir girişim başlatmıştım. Yardım başlığı altında gayet net ve açık sorularımı sorduğum hesaplar bir gerekçe gösterilmeden engellenmiş hatta bir mesajım ortadan kaybolmuş idi.

Kısa özeti geçtikten sonra gelişmeleri de forumun bu kısmında yine "kurallara" uygun bir şekilde forumdaki arkadaşlara ve ikariam oyuncularına aktarmak isterim.
      Forumdan bir arkadaş forum üyesi olan iki ismi bana iletmiş ben de ingilizce olarak oyun yönetimi ile ilgili olana mesaj attım. Sonuç: Dönüş yok
      Neden sonra gameforge sayfasında genel bir ticket açtım ve Türkiye COMA'sı supervisor'u olduğunu belirten bir arkadaş nasıl yardımcı olabileceklerini sordu. Kendisine 2 gün sonra dönüş yaptım süreci ilgili linkleri ile birlikte aktardım ancak üzerinden epey bir zaman geçmesine karşın henüz bir geri dönüş olmadı (iki defa da bildir linkini kullanmama karşın)

Edindiğim intiba ve sonuç şu arkadaşlar

Şirket saldım çayıra mevlam kayıra modunda. Ticari işlemler ile ilgili ticketlar oldukça hızlı ve hatasız yürüyor (daha öncesinden denemişliğim var). Ancak bu tür sorunlarda sistem bilinçli olarak boşta bırakılıyor

Yani işin özü oyunu oynarken hafazan allah ticket sistemine işiniz düşmesin ha düştü lütfen dikkatli olsun biyatınızı mutlaka gösterin yoksa Fastfood abimiz kulaklarımızı çeker.
      Oyundaki kurallar gayet muğlak ve yoruma açık. Öyle ben haklıyım sizi şöyle edeceğim böyle edeceğim falan demeyin karşınızda muhatap yok olan da zaten işine geldiği gibi davranıyor

neyse bu hesap da muhtemelen gerekçe gösterilmeden ban yiyecektir. Ama olsun gameforge şirketinde bir karşılık bulursam gelişmelerden sizi bir şekil haberdar ederim

kalın sağlıcakla
    • Değerli dostlar yıllardır ara vererek de olsa bu oyunu oynadım, forumdan ve oyundan çok arkadaş dost edindik, muhabbet eyledik, emek verdik, vakit geçirdik.. Bir süre yoktum, dolayısıyla zaman içerisinde ne oldu ne değişti tam hakim olamayabilirim. Ancak emin olduğum bir şey var ki, oyunla ilgili yaptırımlardan birçok kullanıcı şikayetçi. Forumda bir yanlış yaparsanız bu oyundaki hesabınıza yansıyabiliyor yani peşinize düşseler oyundaki hesabınızla ilgili işlem yapabilirler zannediyorum. En azından forum kuralları böyle diyor. İşin oyundaki ihlaller,yaptırımlar ya da uyarılar(ne derseniz artık) kısmına geldiğimizde burada, İkariam Resmi Türkiye Forumunda bunlardan bahsedemiyoruz. Eski irc sistemi yok, görüyorum ki oyuncular yalnızca destek sistemi(ticket) aracılığıyla oyundaki dertlerini anlatabiliyor. Burası resmi forum ve ticket kullanıcının kendisiyle ilgili ise, oyun operatörleri ya da adminler ne diyorsanız artık, herkese eşit şekilde yaklaşıp, resmi bir dille işlerinin gereğini yapıyorlarsa, destek sisteminden alınan yanıtın ya da içeriğinin burada paylaşılmasının ne sakıncası olabilir? Ayrıca forumda oyun kuralları kısmında 8 adet madde var. Bunların içinin doldurulması, kuralların genişletilmesi daha doğru olmaz mı? oyun kurallarının uygulanmasında ilgili adminlerin alacağı inisiyatif arttığı sürece, burada adaletin işlemediği, bir şeylerin yanlış olduğu vurgusu yapılacaktır. Her arz kendi talebini yaratır mantığı ile hareket ederek, kullanıcıların taleplerini dikkate almayarak, insanları o veya bu şekilde, yanlışlarla ya da doğru da olsa yanlış bir şeymiş gibi gösterilmek suretiyle kuralları uygulamaya devam ederek ileri değil ancak geriye gidilir.

Malumunuz verilen/verilmeyen cezalarla ilgili tartışma konuları açılmış, verilen cevaplar bazı arkadaşlar için tatmin edici olmamıştır. İnisiyatifi burada alıp bazı olayları açığa kavuşturmak, bahse konu gizlilikten ödün vererek şeffaf olmak eminim daha saygıdeğer olmanızı sağlayacaktır.

Tartışmanın yeri değil, takımı eleştirdi, vs vs. sayılabilecek nedenlerden dolayı herhangi bir ceza verecekseniz buyurun. Yalnız öncesinde biraz bunları düşünün derim. İyi forumlar.
    • Oyun kuralları, tüm dünyada ikariam oynanan ülkelerde 8 maddedir. Ancak bu kuralların uygulanmasında her ülke farklı uygulamaktadır. Her ülke coması bağımsız, özerktir. Bu özerkliği biz yanlış uyguluyoruz. Reelden örnek verirsek YÖK özerktir. Ancak müdahele edilmez değildir. Bu düşünce ile özerk olan ikariamTr ye oyuncu olarak müdahele edilsin istiyoruz. Yönetici olarakta özerkliği tek adamlık olarak algılıyoruz. GF ye ne kadar şikayet giderse gitsin, özerklikten dolayı sonuç değişmiyecektir.

Kurallara dönecek olursak forumda kuralların hemen altında ceza işleyiş ve nedenleri bölümü var. 8 madde orada daha detaylı anlatılmış ve ilave 9. madde eklenmiş nedir bu:

• Oyun destek takımının her hangi bir üyesi sizi geçici veya kalıcı olarak oyundan uzaklaştırabilir. Bu durum yukarda açıklanan kuralları ihlal eden veya etmeyen bütün hesaplar için geçerlidir.
      • Aynı zamanda şu da dikkate alınmalıdır ki; hizmetlerimize karşı yapacagınız herhangi bir olumsuz davranışınız sizin bütün dünyalardan ve onun sagladıgı servislerden geçici veya kalıcı süreyle uzaklaştırılmanızla sonuçlanabilir.
      • Genel Kullanım Şartları Oyun kurallarıyla birlikte yorumlanmaktadır. Lütfen Okuyunuz.
      demekki birde GİS var.

Bu özerkliğe göre oyun yöneticisi sizi kuralları ihlal etsenizde etmesenizde oyundan uzaklaştırabilir.
      Uzaklaştırdığı taktirde ne olur? Ticket sistemi ile hakkınızı ararsınız. Uzun ve sürekli yazışmalar sonucunda enson COMA ya kadar ulaşırsınız. Sonrasında yol biter. Tüm yargı yolları kapanmıştır.

Avrupa insan hakları mahkemesi gibi ulaşabileceğiniz bir merci yok. GF bu konulara kapalı . Tüm başvurularınız TR Coma sına geri döner.

O yüzden yıllarca emek verdiğimiz oyunlarımıza özen gösterelim.
      • Oyun destek takımının her hangi bir üyesi sizi geçici veya kalıcı olarak oyundan uzaklaştırabilir. Bu durum yukarda açıklanan kuralları ihlal eden veya etmeyen bütün hesaplar için geçerlidir.

Yukarda açıklanan kuralları ihlal edene tabiki gerekli cezai işlem uygulansın fakat "veya kuralları ihlal etmeyen " neden cezalandırılsın ya da ne gibi durumlarda kural ihlal etmeyen oyuncu veya hesap cezalandırılabilir _???
      • Aynı zamanda şu da dikkate alınmalıdır ki; hizmetlerimize karşı yapacagınız herhangi bir olumsuz davranışınız sizin bütün dünyalardan ve onun sagladıgı servislerden geçici veya kalıcı süreyle uzaklaştırılmanızla sonuçlanabilir.
      Ayrıca "hizmetlerimize karşı yapacagınız herhangi bir olumsuz davranışınız" oyun takımına olumsuz davranış küfür hakaret uslup veya türevleri gibi şeyler tabiki olumsuz davranış cezalandırılmalıdır ama uygun ve de düzgün bir uslup ile oyun takımını veya COMA yı eleştiren kendince hakkını arayanlar da olumsuz davranış sergiliyor gibi uzaklaştırılıyor " Eleştiri Olumsuz bir Davranış değildir"

• Olaylara bir bütün olarak baktığınız zaman bu maddenin ne anlama geldiğini anlarsınız. Bizim oyuncularımız her zaman kuralları kendi çıkarına göre yorumlamayı çok güzel beceriyorlar.

Bende sizin kopyaladığınız bölümün en başını ekliyorum "Oyun destek takımının her hangi bir üyesi sizi geçici veya kalıcı olarak oyundan uzaklaştırabilir. "

Hesaplar incelenir ve bu süre içerisinde kapalı tutulurlar buna geçici yasaklama deriz. Kapalı olmasının nedeni veri üzerinde karşıklıklar olmamasıdır. (logların uzaması yada silinmesi gibi)

Yani kısaca yukarıdaki kuralları ihlal etmemiş olabilirsiniz ama bu sizin hesabınız incelendikten sonra ortaya çıkacaktır.

Biz incelemeye alırız siz hayır bir suçum yok dersiniz, o zaman ne oluyor?

Bu konunun örnekleri böyle uzar gider. Bu sebeple oyuncuların değil, bizlerin verilere istinaden yapmış olduğu yorumlamalar geçerlidir.

Son olarak oyun kurallarını bizden daha detaylı açıklayan bir başka ülke varsa link verin aynı şekilde TR'ye uyarlayayım.

Gereksiz Eleştiri Gizli Hayranlıktır..

:halay:
    • Sayın @FastFooD,

Size ticket sisteminden ulaşamıyoruz, geçen hafta burada Noir. isimli forum kullanıcısı reel hayatı tehdit ederek, adres isteyerek ağız burun kırdırmaktan söz etmiştir. İlgili ekran görüntüleri ile ticket açtım, oyun yöneticisi foruma ticket açmamı söyledi, açtım. Forum yönetici tarafından oyun yönetimine açın dedi. Oyun yönetimine tekrar açtım.
      Kurallarda reel hayatı tehditin iması dahi coma insiyatifinde oyun hesaplarının banlanacağından söz ediyor.
      Şimbi sizden istirhamım, Tickette 3 adet fotoğraf bulunan, hakaret + tehdit + küfür + ağız burun kırdırmaktan söz eden forum kullanıcısının, bağlantılı tüm dünyalarda oyununun banlanmasıdır. Konuyla ilgileneceğinizi ümit eder, işleirnizde kolaylıklar dilerim
    • ''Hesaplar incelenir ve bu süre içerisinde kapalı tutulurlar buna geçici yasaklama deriz. Kapalı olmasının nedeni veri üzerinde karşıklıklar olmamasıdır. (logların uzaması yada silinmesi gibi)''

Bu şekilde incelemeye nasıl karar veriyorsunuz? Çünkü aksi halde inceleyip kusur olmadığı kanaatine vardığınızda (anlaşılınca) kişiler mağdur edilmiş olmuyor mu?
      @FastFooD
    • bende forum üzerinden aileye agir hakaretten ticket attim. Bugün 7. Gününde. Ticketim büyük ihtimal yeni ulasti comaya.

Aileye küfürde iltimas gösterilmiyordu ve asagidaki kural dogrultusunda ticketimi attim umarim gereken yapilir kisa zamanda

Forum üzerinde kullandığınız ağır hakaretlerde, ağır ithamlarda, 1.derecede yakın akrabaların ima şeklinde bile anılıyor olması durumunda OYUN hesaplarınızda ceza alacaktır. (Bu konuda yorumlama ve ceza yetkisi COMA'ya aittir)
      Kurguladığımız bu sergi yaşanmış olaylardan kesitler içermektedir. (+18 )

Ctb & PA Savaşı öngerileri

Panik Atak ittifakınıda biz yönetiriz. (#Serverkuranlar)
    • Sayın @FastFooD ne yazık ki ticket sisteminde bana getirdiğiniz eleştiriyi şu an siz yapıyorsunuz. Evet bir topluluğu yönetmek pek kolay değildir. Türlü durumlar ile karşılaşıyor olabilirsiniz ve kimi durumlarda ne yazık ki kurallar açık olmayabilir. Ticket sistemindeki yazışmalarımızı buraya taşımayacağım. Ancak görevinizin verdiği gücü etkin bir şekilde üzerimde kullandığınızı inkar edemezsiniz. Zira Türkçeyi güçlü ve etkin kullanmak kimi durumlarda nazirede bulunmak tevellütünüz gereği çok net bir şekilde algılayabileceğiniz bir durum iken beni alaycı ve tiyatral olarak itham etmeniz dahası ticket sisteminde konuyu asılı tutarak oyun hesabını açmayışınız ne yazık ki beni kararlarınızı sorgulama ve tartışma yoluna itmiştir.

Bunu şu an siz de çok iyi biliyorsunuz ki COMA olarak sizden beklentimiz daha adaletli bir yönetim göstermeniz. Bu kadar çok kişi şikayet ediyor ve sizin verdiğiniz cevap 10 yıldır sizin gibileri çok gördük kendinize göre yorumlamakta pek maharetlisiniz demeye getiriyorsunuz. O zaman ticket sistemine dönersek siz kendinize göre yorumlamıyor musunuz kuralları?

Ortada cevaplanacak bir soru yok demişsiniz. Gerekçe göstermeden (ki gerekçe göstermek zorunluluğunuz olup olmadığını bilmiyorum ama eğer yoksa bu bile sistemin denetim handikapıdır) board hesaplarını kapattınız. Gayet net sorular soruldu engellediğiniz iki hesaptada. Forumda yeri doğru idi. Üslupta herhangi bir suçlama ya da aşağılama vs yoktu. Sadece sizi denetleyen verilen kararları gözden geçiren bir üst yöneticinin olup olmadığını ısrarla sordum.

Ve evet belki de bir sonuç çıkmayacak ama derdimi şu an gameforge da açtığım genel bir ticket da aktarıyorum. Bu yolu bulmak da zor oldu ama buldum. Ve tekrarlıyorum evet belki bir sonuç çıkmayacak ama oyunu oynayan bizler de koyun değiliz.

saygı ve sevgilerimle
    • FastFooD wrote:

Silinen_Tatar-2

Bulduğunuz yolda başarılar dilerim.

Forudaki hesaplarınız spam nedeniyle kapatıldı.
      Sayın @FastFooD spam derken biraz daha aydınlatabilir misiniz?

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgi İşlem Daire başkanlığı tarafından yapılan tanıma göre "SPAM mailin en basit tanımı sizin isteğiniz olmadan size gönderilen reklam içerikli maillerdir. Internet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesajı alma talebinde bulunmamış kişilere, zorlayıcı nitelikte gönderilmesi de genelde SPAM olarak adlandırılır."

Bu bağlamda ben reklam içerikli bir ileti yayınlamadım. Aynı mesajı yüksek sayıda kopyalamadım. Türk forumlarında sıkça karşınıza çıkacağı gibi konu altında farklı yorumlar geldiği zaman ve ne yazık ki konu muhattabı tarafından cevaplanmadığı için mesajın güncelliğini sağlamak ve hatırlatma yapmak adına "yeterli" sayıda tekrarda bulundum. Bu "yeterli sayıda" tekrarı isterseniz sayabilir ve de kullacılar nezdinde spam olup olmadığına dair bir kamu oyu yoklaması yapabiliriz.

Ancak kurallardaki muğlaklık göz önüne alındığında birinci hesabı spam olarak değerlendirebilirsiniz ya da bu açıklamayı oyuncular kendilerine göre kuralları yorumluyor olarak de değerlendirebiliriniz. Peki ikinci hesap? Tekrar mı?

Diğer yandan spam olarak tanımladığınız iletiler açık ve net olarak oyun yöneticilerine sorulmuş soruları içermektedir. Cevap beklenmiştir.

Rica ediyorum karşınızdaki insanın zekası ile dalga geçmeyiniz

saygı ve sevgilerimle
    • Dostum @Silinen_Tatar-2 açtığınız konuları oyuncu olarak bende takip ediyorum. Bazen sadece soru işareti, bazen tek kelimelik cevaplar oluyor. Bu cezalar toplandığında 200 puanı aşarsa forum kurallarına göre hesabınız kapatılır. Bu ceza toplamını sizde takip edebilirsiniz. Yada forum yöneticilerinden spam cezalarınızı dökümünü isteyebilirsiniz. Coma spam demiş ise doğrudur. İkna olmak için yinede forum yöneticileri ile görüşün.

b) Tek kelimelik cevaplar içeren, sadece alıntı ve/veya ifade (smiley) kullanılarak oluşturulan ya da "+1", "???" gibi anlamsız içerikli mesaj yazmak yasaktır. Bu tarz mesajlar, mesaj sayısını artırma amaçlı yazılmış (SPAM) olarak nitelendirilir, Forum Kurallarına aykırıdır ve yaptırıma tabidir.