2017 Yılı Dünya’nın Kaydedilen En Sıcak Yıllarından Biriydi

  This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

  • 2017 Yılı Dünya’nın Kaydedilen En Sıcak Yıllarından Biriydi

   Farklı kurumların yaptıkları ölçümler arasında kısmi farklılıklar olmakla birlikte, hepsi de 2017 yılının bugüne değin kaydedilen en yüksek 3 yıl arasında olduğunu gösteriyor.
   2017 yılının Dünya’nın kaydedilen en sıcak yıllarından biri olduğu, sanayi devriminin gerçekleşmesinden bu yana görülen, etkileyici ve sürekli hız kazanan bir yükseliş olduğu hususu, üzerinde ittifak edilen bir görüşü yansıtıyor.

   Dünya’nın termostatını izleyen Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi, NASA, İngiliz Met Ofisi ve diğer gruplara göre 2017 yılı El Nino olayının gerçekleşmediği en sıcak yıl olarak kabul ediliyor. El Nino tipi bir olay, okyanus kabarmalarına ve hava sıcaklıklarında artışa neden olabildiği gibi, 2016 yılının en sıcak yıllardan biri olarak anılmasının da sebepleri arasında sayılıyor.


   Öyle ya da böyle 2017 yılının en sıcak üç yıl arasında yer aldığı, 2000 yılından beri gerçekleşen en yüksek 17 sıcaklığın, bugüne kadar kaydedilen 18 sıcaklık arasında yer aldığı kesinlik kazanmış durumda.
   NOAA’ya göre 2017 yılında karasal ve okyanus yüzeylerindeki global çapta ortalama sıcaklık 0.84 santigrat derece olarak gerçekleşmiş. Bu oran, 20. Yüzyılın ortalamasının üzerinde bir oran. Bu yönüyle kurumun veri tabanında kaydedilen 2016 ve 2015 yıllarından sonraki en yüksek sıcaklığa sahip yıl olma özelliği taşıyor.
  • Bilim çevrelerinin dedikleri gibi gerçekten bu işe faydalı ve zamanında çözüm üretebilecek son nesiliz. Ancak hükümetlerin bu konuya ayırdığı ilgi ve bütçeler maalesef yetersiz gözüküyor. Umarım bizden sonrakilere yaşanılacak bir dünya bırakmayı başarabiliriz. Tabi bazıları çözüm üretilecek eşiği çoktan aştığımızı da söylemekte orası ayrı :/

   The post was edited 1 time, last by BIG BAD WOLF ().