Mars’ta buz tabakası olabilir!

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  • Mars’ta buz tabakası olabilir!

   Mars araştırmalarında kaşiflerin yoğunlaştığı öncelikli konu bir su veya buz tabakası bulabilmek. Mars araştırmalarında rastlanan buz tabakası kurulabilecek koloniler için umut ışığı oldu.

   Kızıl Gezegen göründüğü kadar kuru bir araziye sahip olmayabilir. NASA ve Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırması (USGS), gömülü buz tabakalarının dikey yapısını ve kalınlığını analiz etmek için Keşif Orbiteri (MRO) araçlarını kullandı. Kızıl Gezegen’in geçmişinin detaylı bir kaydını tutan ve gelecekteki insan kaşiflerine kolayca erişilebilen bir su kaynağı sağlayabilecek buz tabakası gözlemlendi.

   Buz parçalarının bazıları kalınlığı 90 m’den fazla olduğu ve bu sudaki kirlilik miktarının çok az olabileceği belirtiliyor.


   Kızıl Gezegen’deki buz tabakaları, Kızıl Gezegen’in geçmişi hakkında bilgiler verebilir. Ayrıca gelecekte Kızıl Gezegen’i ziyaret edecek kaşiflere veya yerleşecek olan kolonilere yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmek için yardımcı olabilir. Yapılacak diğer araştırmalarda da bu buz tabakalarına yoğunlaşılması planlanıyor.