Anime

  This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

  • Baktım burda fan klup işleri var bende Anime fan klubü açıyorum isteyen buyursun gelsin :D İlk konum vikipedi den anime yi anlatacağım ardından izlediğim animeler hakkında kısa kısa bilgiler vesaire vereceğim isteyen tüm arkadaşlar bilgi verebilir :D hadi hayrolsun konumuz.

   Anime (Japonca: アニメ telaffuzu: "anime"), animasyon veya çizgi film anlamına gelen Fransızca kökenli, Japonca bir kelimedir.
   Animeler, genelde mangaların televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır. OAV veya OVA denilen videolar şeklinde de piyasaya sürülebilirler.
   Animeler, el çizimi veya bilgisayar yapımı olabilir.


   Tarihçe


   Osamu Tezuka, Japonya'da çağdaş animenin öncüsü olarak kabul edilir. Genç yaşta 8 mm'lik kamerasıyla küçük animasyonlar çekmeye başlamış ve bu animasyonlarında Walt Disney ve Max Fleischer'ın eserlerinden ilham almıştır. Onun izinden yürüyen sanatçıların yapıtlarıyla anime adı verilen yeni bir stil ortaya çıkmıştır.
   Anime tarihi 20'inci yüzyıl başlarında Japon film yapımcılarının Fransa, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri veRusya'daki animasyon tekniklerini keşfetmesiyle başlamıştır.
   Bu dönemde Japonya'da filmlere alternatif bir hikâye anlatımı sunabilen animasyon oldukça popüler olmuştur. Amerika'da filmler ve şovlar için oldukça büyük bütçeler mevcut iken, Japonya'da küçük bir piyasayı ve bütçe, yer, ve aktörlük eksikliklerini de taşıyordu. Batılı aktörlere benzeyen aktörlerin bulunmaması Avrupa, Amerika ve fantezi dünyalarında Asyalı oyuncuların varolmasını imkânsız kılıyordu. Animasyonun değişik kullanımları Japonlar'a benzemeyen karakterler ve yerlerin yaratılmasına sebep vermiştir.
   1970'li yıllarda manga çizimleri büyük bir ilgi çekmiştir. Bu çizimlerin büyük bir çoğunluğu da animasyonlarda kullanılmıştır; özellikle Osamu Tezuka bir efsane ve "Manga'nın Tanrısı" haline gelmiştir. Eserlerinin ve diğer tasarımcıların da etkisiyle, anime günümüzdeki sanatın mutlak karakteristiklerini ve türlerini yaratmıştır. Mecha tarzı Tezuka tarafından şekil almış, Go Nagai ve diğerleri de geliştirmiştir. Yoşiyuki Tomino'nun katkısıyla da bir devrim gerçekleşmiştir. Gundam ve Macross gibi mecha animeleri 80ler'in klasikleri arasına girmiştir ve mecha türü anime günümüzde hala Japonya'da vedünyada popülerdir. 1980ler'de anime Japonya'da ana görüş haline gelmiştir ve büyük bir üretime geçmiştir. Bununla beraber manga da popülaritesini Japonya'da ve dünyada zirveye taşımıştır. 1990lar'ın ortasında ve sonunda, ayrıca 2000ler'de anime tüm ülkelerde popüler olmuştur.


   Diğer çizgi filmlerden farkı
   Anime bir çizim sanatıdır , çizgi filmlerle aynı teknik özelliklere sahip olsa da çizimleri her yaştan insana hitap eder . Çizgi filmler genel olarak çocuklara hitap eder . Kültürümüzdeki kalıplaşmış çizgi film teriminden oldukça farklıdır. bkz: duygusal ,drama , fantastik , doğaüstü özellikler gibi birçok özel türü bünyesinde barındırır.
   Görsel Özellikleri


   Bazı animelerde karakterlerin büyük gözleri, uzun bacakları vardır. Bunu Japonlar'ın kısa boylu ve çekik gözlü olmalarının yarattığı bir komplekse bağlayarak açıklayanlar vardır ancak bu açıklama çizimlerin kökeninde batılı örnekler olduğunun bilinmemesinden kaynaklanır. İlk Walt Disney çizgi filmlerindeki karakterlerin büyük gözleri ve uzun bacakları vardı (Bambi vb.). Bu çizim tarzı bugün bazı batı animasyonlarında hala kullanılmaktadır. Örnek olarak Show TV ve TRT'de yayınlanmış olan Genç Pocahontas'ı ve İngiltere'de yapılmış olan Genç Robin Hood'u gosterebiliriz. Bu çizgi filmlerde de büyük gözleri, uzun bacakları olan karakterler kullanılmıştır ama bunlar anime değildir.
   Walt Disney'den etkilenen Osamu Tezuka'nın yapmış olduğu animeler Disney'in bu tür çizimlerini kullanmışlardır ve bu uygulama bazı animelerde bugün de sürmektedir. Yani bu çizimlerin kökeni Japonların kısa olması değil, Walt Disney'in etkisidir. Ve genel olarak bilinenin aksine; bütün animelerde uzun bacak ve büyük göz kullanılmayabilir.
   Japonlar'ın boy-göz takıntıları nedeniyle böyle şeyler yaptıklarına dönük inanç tamamen bir Aristo Mantığı'nın bir çıkarımıdır. Yani "biber acıdır, hayat da acıdır, demek ki hayat biberdir" gibi bir önermedir. Bu konuda doğru ve gerçek yorumlar yapabilmek için derin bir tarih ve psikoloji bilgisine ihtiyaç vardır. Uzakdoğu insanında böyle bir takıntı olduğu yadsınamaz. Japonya'da çoğu genç kız uzun topuklu ayakkabı giyer. Ama unutulmaması gereken bir şey varsa bunun sadece uzakdoğuya özgü bir takıntı olmadığıdır. Bu takıntı az veya çok yeryüzündeki bütün ülkelerde, bütün ırklarda vardır. Ama animelerde sadece büyük gözler uzun bacaklar değildir göze çarpan, çoğunluğunda bizim normal hayata verdiğimiz tepkiler mimikler ve jestler daha fazla abartılı bir görsellikle ifade edilir.


   Dünya animasyonundaki yeri
   Türkiye'de bilinmemesine karşın birçok anime dünya çapında hayranlıkla izlenmekte ve değişik ülkelerdeki birçok saygın festivalde ödüller kazanmaktadır.
   İlk renkli anime sinema filmi olan 1958 yapımı The White Snake Enchantress'ın Venedik, Meksika ve Berlin festivallerinde ödüller kazanmasının ardından dünya çapında söz sahibi olmaya başlayan animeler, uluslararası yarışmalardaki bu başarılarını her yıl daha da arttırarak sürdürmektedirler.
   Anime'nin başarısına doğal olarak batılı animasyon şirketleri de kayıtsız kalmamaktadır. Uzun süredir batılı şirketlerle ortaklaşa birçok proje yapılmaktadır ve sonuçta ortaya mükemmel animeler çıkmaktadır. Buna Fransız-Japon ortak yapımı olan Mysterious Cities of Gold (Türkiye'de bilinen ismiyle Güneşin Oğlu Esteban) gibi birçok örnek sayılabilir. Ayrıca, batı animasyonun temsilciliğini yapan Disney de artık animelerin başarısını açıkca kabul etmektedir.
   Bu nedenle, 1996 yılında yapılan Disney-Tokuma anlaşmasıyla Disney, Japon animasyonunun en büyük temsilcisi olan Studio Ghibli'nin anime filmlerinin dünya çapında dağıtımını ve pazarlanmasını üstlenmiştir. Ayrıca Disney, Studio Ghibli'nin hazırladığı anime filmlerinin üretim masraflarının bir kısmını karşılayarak bu filmlere yatırım yapmaya başlamıştır. Mesela Studio Ghibli'nin Tonari no Yamada-kun (My Neighbours the Yamadas) adlı filminin 2.4 milyar yen tutan üretim maliyetinin %10'u Disney tarafından ödenmiştir. Ayrıca Disney, anlaşma uyarınca dağıtımını üstlendiği Studio Ghibli filmlerinden olan Princess Mononoke'nin İngilizce dublajı için 2.4 milyon dolar harcayarak animelere verdiği önemi bir kez daha vurgulamıştır.


  • Hayırlı olsun konu.
   Hemen Death Note'u tanıyalım.

   Death Note (Japonca: デスノート - Desu Nōto, Türkçe: Ölüm Defteri), Japonya'da Tsugumi Ooba tarafından yazılıp Takeşi Obata tarafından resimlenen bir mangadır. On yedi yaşındaki bir lise öğrencisinin, bir şinigaminin düşürmüş olduğu doğa üstü bir defteri -Ölüm Defteri’ni- bulup kendini nasıl "Yeni Dünyanın Tanrısı" yaptığını anlatır. Bu deftere ismini yazdığınız kişi ölür fakat yüzlerinin de hatırlanması gereklidir.
   Death Note önceleri manga olarak başlamıştır. İlk önce, Şūeişa tarafından Haftalık Shonen Jump adlı bir dergide Aralık 2003’ten Mayıs 2006’ya kadar yayınlanmıştır. Toplam 108 bölümden oluşur. Daha sonra bu bölümlerden canlı bir film oluşturulur. Japonya'da 17 Haziran 2006 ve 3 Kasım 2006 tarihlerinde yayınlanmıştır ve ayrıca da bir animeye uyarlanır. Anime serisi Japonya'da 3 Ekim 2006 tarihinden 26 Haziran 2007 tarihine kadar yayınlanır.

   Yagami Light, zeki ve derslerinde gayet başarılı bir lise öğrencisidir. Light için bu dünyada en önemli şey adalettir. Haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanların yozlaşmasından son derece bıkmıştır. Bir şinigami olan Ryuk, Şinigami Dünyasında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır ve eğlenmek için sahip olduğu iki Ölüm Defteri' nden birini dünyaya atar. Bu defteri Light bulur. Defteri açtığında ilk olarak kuralları okur. "Bu deftere ismi yazılan kişi ölür." maddesini görünce bunu bir şaka zanneder. Ama yine de defteri alır. Eve geldiğinde televizyondaki haberlerde bir rehin tutma haberi yayınlanır. Şüphelinin ismi ve yüzü televizyonda açıklanır. Light, tereddüte düşsede "böyle bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğu" düşüncesine inandığı için şüphelinin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra televizyondan şüphelinin kalp krizi geçirip öldüğünü öğrenince defterin gerçek olduğunu anlar. Light, bu defteri kullanarak dünyaya adaleti sağlamak ve Yeni Dünyanın Tanrısı olmak ister. Suçluların sürekli kalp krizi geçirerek ölmesi, insanlara bu ölümlerin tesadüf olmadığını hissettirmiştir. Halk tarafından Light' a "Kira" (Jap: Katil) ismi verilir. Bazı insanlar Kira' yı adalet adına yaptıklarından dolayı desteklerken, bazı insanlar ise bunun insanlık dışı olduğu gerekçesiyle Kira' yı desteklemez. Light, insanların kendisini desteklememesine aldırmaz. Ona göre ister iyi ister kötü olsun, karşısına çıkan herkesi yok edecektir.
   Sonra, Interpol tarafından bu gizemli ölümler hakkında bir soruşturma başlatılır. Soruşturmaya dedektif "L" de dahil edilir. "L", "Kira"nın Japon vatandaşı olduğunu yaptığı bir test ile anlar. "L", Kira' ya yaptıklarının insanlık dışı olduğunu ve bunun için idam edileceğini söyler. Böylelikle ikisi arasında bir savaş başlar. Kimliği ilk deşifre olan kaybedecektir.
  • Death note ile ilgili görseller   Anlaşılabileceği gibi Kira mız bu :D

   Shinigami Remu ve Amane Misa

   Shinigami Ryuuku elmayı sever :)


   Ölüm defterinin kuralları vardır Türkçesi:

   - Death Note'a ismi yazılan insan ölür. İsmi yazıldıktan sonra 40 saniye sonra ölüm nedeni, ölüm nedeninden 6 dakika 40 saniye sonra detaylar yazılabilir.
   - Death Note'u kullanan biri, öldüreceği insanın yüzünü görmüş olmalıdır. Aynı isimdeki diğer kişiler bu şekilde etkilenmezler.
   - Death Note'u kullanan insan ne cennete ne cehenneme girebilir.
   - Death Note başkalarına verilebilir. Ancak bu durumda onunla ilgili tüm hatıralar kişinin aklından silinir.
   - Death Note olanaksız şeyleri sağlamaz.
   - Shinigamilerin gözleri, insanların adı ve soyadını, yaşam süresini, yaşını vb. gösterir. İnsanlarla bu gözler değiştirilebilir ancak karşılığında insan ömrünün yarısı Shinigami'ye geçer.
   - Bir Shinigami, insan hayatını kısaltmak için yaratılmıştır. Bunu uzatmak için defteri kullanan Shinigami ölür.
   - Death Note, eğer bir insanın eline geçerse, deftere önceden sahip olan Shinigami, o kişiyi 39 gün içinde bulmalıdır. Bu kitap ölüm tanrısı ile insan arasında bir bağ olacaktır.

   Filmin bi görseli :)
   buda Favori karakterim 'L'
  • En Sevdiğim Animelerden Birisi Last Exile(son Sürgün) --(Bu Animeyi Tavsiye Ederim :) )
   26 Bölümlük bu animede :Claus Valca ve Lavie, uzun zamandır birlikte yaşayıp, Claus’un babasından kalan van-ship(Gök Gemi) ile hava kuryeliği yapmaktadırlar. İkilinin babaları da, hava kuryesi olarak çalışmaktaydı ama “Grand Stream”(Büyük Akıntı-Rügar-)denen oldukça tehlikeli yerden geçerken ölmüşlerdi. İkili, babalarının başaramadığı bu seyahati bir gün kendilerinin yapacaklarına dair ant içerler. Claus ve Lavie, bir ulağı yerine ulaştırdıktan sonra, geri dönerken garip yıldız şekilli bir geminin diğer bir van-shipi vurup düşürdüğünü görürler. Ne olduğu anlamak için düşen van-shipin yanına giderler. Pilot ağır yaralıdır ve kurtulma şansı yoktur. Pilot onlardan kendisine verilen görevi tamamlamalarını, onun adına taşıdığı kargoyu Silyvana adlı gemiye götürmelerini ister. Çift bu teklifi kabul eder ama kargonun küçük ve sevimli bir kız olduğu görünce çok şaşırırlar. Kargoyu sağ salim Silyvana’ya götürüler ama bir kere bu olaya bulaşmışlardır. Silyvana adlı gemi dönemin en güçlü yenilmez gemisi olarak görülmektedir fakat Urbanüs adlı savaş gemileri Silyvana dan kat kat daha güçlü gemilerdir ,Silyvana yı yok etmek için yapılmışlardı , Son düellolarında Silyvana adlı gemi yenilmezliğini 5 tane kendisinden daha güçlü Urbanüs sınıfı gemiyi batırarak (yok etmiştir) kanıtlamıştır. Lavie ve Claus ne pahasına olursa olsun Exile ın kilidi Al' ı korumayı amaçlamıştır .   Karakterler;

   Claus,Al,Lavie

   Silyvana   Urbanüs


   Şuanda bu yazıyı okuyarak hayatının koca bir saniyesini boşa geçirdiğinin farkındasın değil mi !!!
  • ben varım yetmez mi :D

   BLEACH (Japonca: ブリーチ - Burīchi)[1][2], Zombie Powder’ın mangakası Tite Kubo tarafından yaratılmış olan bir manga serisidir. Haftalık bölümleri Haftalık Shonen Jump dergisinde 2001’den beri yayınlanmaktadır. Animeye de uyarlanmış olan BLEACH'in ayrıca iki OVAsı, üç anime filmi, bir rock müzikali ve birçok video oyunu vardır. BLEACH'in mangası Japonya'da toplamda 36 milyonun üzerinde satmıştır.
   Seri, 15 yaşındaki hayaletleri görme yeteneği olan bir lise öğrencisi (Ichigo Kurosaki)'nin hayatını anlatır. Rukia Kuchiki isimli bir Şinigami (Ruh Kesici) bir gün bir Hollow'u (Kötü Ruh) takip ederken Ichigo ile karşılaşır. Kötü Ruh ile savaşırken yaralanmasından dolayı güçlerini Ichigo'ya aktarmak zorunda kalır. Böylece Ichigo ve Rukia'nın maceraları başlar. Birlikte Kötü Ruhları arar, düzensiz ruhlar üzerinde ruh gömme işlemi yani Kidoh yapar ve onları Ruh Toplumu'na (Soul Society) yollarlar.
   Hikayenin ilk bölümleri, şinigamilik işinden çok karakterler ve geçmişlerine odaklanmıştır. Olaylar açıldıkça hikâye Şinigami dünyasına diğer bir deyişle Ruh Toplumuna (Soul Society) doğru derinleşmeye başlar.
   Konu:

   Ichigo Kurosaki, ruhları görmek gibi özel bir yeteneği olan, asi bir gençtir. Hikaye, tuhaf giyinmiş bi yabancı birdenbire Ichigo’nun yatak odasında görünüvermesiyle başlar. Bu yabancı onun kendisini görmesine şaşıran şinigami Rukia Kuchiki’dir.
   Tartışmaları bir hollow (şeytani ruh)’un ortaya çıkmasıyla kesilir. Rukia, Ichigo’yu korumaya çalışırken dövüş esnesında ciddi bir şekilde yaralanınca güçlerinin yarısını –onun hollowla karşılaşabilecek seviyeye gelmesini umarak- Ichigo’ya vermeye karar verir. Ichigo istemsizce Rukia’nın güçlerinin hepsini alır ve hollowu kolayca yener.
   Sonraki gün Rukia transfer öğrenci olarak Ichigo’nun sınıfına gelir. Şaşırdığı üzere Rukia normal bir insan gibi görünmektedir. Rukia, kendini, insan dünyasında kalmak zorunda bırakan şeyin Ichigo’nun normal olmayan gücü yüzünden kendi gücünün hepsini emmesi olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden yeteneklerinin iyileşmesini beklerken gigai (yapay insan vücudu) kullanır. Bu sırada Ichigo da Rukia’nın şinigamilik –hollowları yoketme ve ruhları öteki dünyaya yollama- görevini üstlenmek zorunda kalır.


   ve ardından olaylar daha da gelişir diğer kısımlar spoiler içerdiği için anlatmayacağımm ama tavsiye edilir :)


   Ichigo Kurosaki (黒崎 一護, Kurosaki Ichigo)   insan formu


   Shinigami formu


   Hollow maskesi taktığı dönümşümünden biri
   gelişmemiş hollow formu


   en gelişm,ş hollowu


   diğer karakterleri az snra anlatırım biraz işim çıktı da :)

  • Rukia Kuchiki (朽木 ルキア, Kuchiki Rukia) bacımız :D Shinigami ölü bildiğimiz ölü :D ama İchigo ile ilişkisini henüz çözemedim :D

   Orihime Inoue (井上 織姫, Inoue Orihime) İnsan İchigoya aşıki ruhları görebilme yeteneiği ve özel bir yeteneği var


   Yasutora "Chad" Sado (茶渡 泰虎, Doruku Yasutora) İnsanç benden kalıplı o derece bi abimizdir. İchigoya gönüldün bağlı. Harbi delikanlıdır. Sessiz ama Animenin önemli karakterlerindendir. Bounto isyanında baya gülmüştüm buna :D   Kisuke Urahara (浦原 喜助, Urahara Kisuke) Bu adamı çözemedim çok zeki 12. Takım araştırma ve geliştirme bölümünu kuran kişi ama Soul Society den kovulmuştur. nedneini anlatamam spoiler içerir :D Şuan gerçek dünyada Şekerci dükkanı işletmektedir. şekerlere karşı bir zaafiyeti vardır :D   Uryū Ishida (石田 雨竜, Ishida Uryū) İnsan Quincy böyle yazılıyodu galiba. özel güçlere sahip olan bir insan ırkının son 2 üyesinden biri :D ichigonun takımının zeki adamıda denebilir :D iyi bir karakter ama arada saçma sapan davranıyor :D

   Renji Abarai (阿散井 恋次, Abarai Renji) Shinigami. mankafa diyebileceğimiz tiplerden. güçlü ama kido daki yetenekleri ve strateji geliştirmedeki yetenekleri içler acısıdır sadece kas gücü ile kazanır :D ama nedense seviyorum eğer yanlış anlamadıysam Rukia ya karşı boş değil aşıklar sanırım :D   iftardan sonra bi daha anlatmaya devam ederim Vikipedi de bunlar vardı karakter olarak :D Zaraki kenpachi Byakuya kon aizen gin vs olmadan karakten tanıtımı olmaz :D
  • bende bitirdim :D mangaya devam etmedim ama tekrar animeye devam edilebilir miş eğer ederlerse ordan takip etmezlerse mangaya geçicem :D :D

   şuan ANOTHER i bitircem yok böyle bi vahşet :D bleach karakterlerden snra size anotheri de anlatırım